Liderlik burada başlar.

Bir Liderlik Becerisi: Empatik Kapasite

Photo: Cris Llarch

Bir başkasının gözünden bir şeyler görmeyi hiç denediniz mi?..

Empatik kapasite, ulaşmaya çalıştığımız insanlara gerçekten ulaşılıp ulaşılmadığını bilmemizi sağlar. Kararlarımız ve davranışlarımızın kişiler üzerindeki etkisini tahmin etmemize ve buna göre stratejiler yapmamıza olanak tanır. Resme bütün olarak bakınca, günümüzdeki etkili liderlerin kişileri küçük düşürmek veya zorlamak yerine: İşbirliğini geliştirmeye, kişileri sorumluluk almaya ve fikirleriyle değer katmaya çalıştıklarını görüyoruz. Onların duygularını da anlamaya çalışıyorlar. Çünkü, empatik kapasite olmadan, insanlarla ilişkileri derinleştiremez, dolayısıyla etkili bir takım kuramaz ve bunun sonucunda yeni nesil liderleri geliştiremez ve besleyemezsiniz. Aynı şekilde, çalışanlara ilham veremez veya sadakat bekleyemezsiniz.

Empatik kapasite, iletişimde olsun görev anlayışında olsun veya bir pazarlama görevlisinin satışlarında önemli bir rol oynayarak; karşımızdaki kişi ile bağ kurarak beklentilerinin anlaşıldığını hissettirmemize, bilgileri anlamlandırarak doğru tepkilerin verilmesine ve ayrıca hangi nedenlerle bazı riskleri almak istedikleri veya istemediklerini bilmenizi sağlar. Dar açıdan değerlendirdiğimizde ise Empati, başka bir kişinin deneyimini, bakış açısını ve duygularını anlama yeteneğidir. “Vicdanlı içgüdü” olarak da adlandırılır ve genellikle kendini başka bir kişinin yerine koyma kabiliyeti olarak tanımlanır. Ancak onların zihinsel ayakkabılarında kendinizi nasıl hissedeceğinizi değil, onların nasıl hissedeceklerini değerlendirdiğinizden emin olun. Evet, işin zor ve önemli olan kısmı da bu nokta. Uyumluluk sorunları yaşatmadan izlenebilecek tek rotamız, anlayarak ve anlaşıldığını hissettirdiğimiz çizgi boyunca empatik bir yaklaşım sergilemek.

Liderlerin, empati kapasitesi eksikliği yaşadığında önemli bir işletme maliyeti de vardır. Bu yaklaşım kendi fiziksel ve zihinsel durumunuzla birlikte yükselir veya azalır. Hasta veya yorgunsanız, kendinizden başkası için empati kurmak zordur. Yaratıcı heyecanın eşiğindeyseniz, başkalarının bakış açısını düşünmek rahatsız edici olabilir. Ancak bu durumlar çok uzun sürmez ve etrafımızdaki insanlara tekrar bakmayı bildiğimiz sürece, sorun değil.

Bir kişiyi empati ile dinlediğinizde, o kişiye psikolojik bir güç verirsiniz.

Empati ile insanları mutlu etmek ya da onlara karşı kibar olmakla da karıştırmayın. Bazen bir başkasının bakış açısını ve duygularını inceler ve bunları bilerek görmezden gelirsiniz. Hatta bir avantaj elde etmek için bile kullanabilirsiniz. Esas olarak empatik kapasitenizi, içinde faaliyet gösterdiğiniz insan ortamını anlamanıza, anlaşıldığını hissettirmenize, bu nedenle daha iyi olasılıkları değerlendirmenize, daha iyi yaklaşımları denemek hatta oluşturmanıza, sadakati pekiştirmenize ve net bir şekilde iletişim kurmanıza olanak sağlayan tarafsız bir veri toplama aracı olarak da değerlendirebiliriz.

Bu arada bir parantez açarak önemli bir noktaya da değinmek gerekirse, aslında, bazı kişilere “empatik bir duvar” koymanın öneminin de öğrenilmesi gerekir. Diğer kişilerin duyguları hakkında çok fazla farkındalık hissetmek, hayal kırıklığına ya da kötü duygulara yol açabilir ve karar alma yeteneklerimizi zayıflatır.

Empati kapasitesi, çok az kişinin sahip olduğu bir yetenektir.

Empati konusunda bir eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, en azından bu eksikliğin farkında olmak ve yanlış yaklaşımların da bir maliyetinin olduğunu bilin. Kendinizi kontrol etmeyi ve doğal yapınızda olmayan bu eksikliği öğrenebilirsiniz. Harekete geçmeden önce, etkilenecek insanları ve davranışlarınızın kendileri için ne anlama geleceğini düşünmek için kendinizi eğitin. Ve sadece tanımakla kalmayıp, diğerleri üzerindeki bu etkiyi önemsemeyi hatırlamaya çalışın. Empatik kapasiteye sahip liderler, çalışanlarının baktığı pencereden bakabilir ve hayattan bekledikleri dengeyi, desteği, esnekliği, amacı ve en önemlisi saygıyı onlara sunabilir.

Biraz olsun empati kurmak için bir dakikanızı ayırmanızı öneriyorum ve bu konudaki deneyimlerinizi de yorumlarınızla paylaşabilirsiniz.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir