Liderlik burada başlar.

Çılgınlığın Başlangıcı

(Fotoğraf: Ayşegül Çetinkalp)

 

Verilen bir karara sahip çıkmak ve gerçekleştirilmesi için var gücümüzle çalışmak küçümsenmeyecek derecede önemlidir. Ancak işe yaramıyorsa karar değiştirilebilir ve “değiştirin”. Israr etmenin hiç ama hiç bir anlamı yok.

Birçoğumuz kendimizi “doğru” karar vermeye öylesine adarız ki, seçtiğimiz yolu beğenmesek bile inat, gurur, ileriyi görememek vb. nedenlerle ona sadık kalırız. İşte bu yaklaşım ise bir çılgınlığın başlangıcıdır.

Bir konunun verimli olmadığını, alınan kararın eksik veya ihtiyacı karşılamadığını öğrenmek önemli bir bilgi. Yapılacak iş ise kararı duruma göre düzenlemek, geliştirmek veya değiştirmek. Değişim kaçınılmazsa ihtiyaçlara cevap verecek yeni bir karar almaktır.

İmkansız mı, imkansızlık mı, özgüvensizlik mi?

Bununla birlikte konunun imkânsız olduğuna inanırsanız sadece çözümün de imkânsız olduğunu ispatlayacak fikirler üretirsiniz. Ancak yapabileceğinize içten inandığınızda göreceksiniz ki aklınız onu yapmak üzere size birçok olasılıklar hatta kısa yollar gösterecektir.

Tavşan deliğinden dışarıya bakmak yerine esneklik göstererek, ben merkezli eğilimlerden kaçınarak ve çeşitlilikleri değerlendirerek dışarı çıkın. Liderlik, sürece odaklanarak yön belirleme becerisidir. Belki bazılarına gülecek, bazılarına burun kıvıracaksınız bazılarına çılgınca diyeceksiniz ama zihniniz soruna çözüm bulmanıza yardım etmek için bir saat gibi çalışmaya başlar.

Bazen çevremize bakıp veya geriye dönüp “Bu sadece çılgınlık, çılgınca bir cesaret!..” deriz ya, böyle zamanlar da cesaretle adım atacağımız ve bilgi ile destekli deneyimlerden faydalanarak atılan yeni bir çılgınlığın başlangıcı olsun.

Çılgınlığın başlangıcı için bir adım da sen at...

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir