Liderlik burada başlar.

Geleneksel Hiyerarşinin Hastalıklı Konuları

Liderler takımlarla çekerken konuştuğum zaman eğilin. Hepimiz itilmesi gereken bir takımdık. Çekmeyi nasıl yaratıyorsunuz?

Bırakmak zorunda olduğunuz bir ekiple hayalinizdeki geleceği asla yaratamazsınız. “Gelecek” sizi oraya mıknatıs gibi çeken insanlar ve yolda attığınız ağırlıklar tarafından şekillenir. 

Peki, liderler kusursuz kişiler midir? Elbette ki “Hayır” En başarılı liderlerin bile kusurları olabilir. Önemli olan bu kör noktaların farkında olmaktır.

Bugünün yönetici ve liderlerini en fazla rahatsız eden, onları geride tutan ve engelleyen bu kör noktaların üstesinden gelmemiz gerekir. Peki, liderler bu kusurları nasıl tespit edecekler ve üstesinden nasıl gelecekler?

İnsanın, hayatı boyunca bazen severek bazen de nefretle içinde rol aldığı oyun hakkında aslında o kadar şey bilmemesi de inanılmaz.

İleride nelerin yattığını veya pusuda beklediğini anlamak, doğru kararlar vermek için çok önemlidir. Gerçekliği kabul etmek, yeni bilgilere açık kalmayı gerektirir -ki özellikle de kesin olarak bildiklerimizle mücadele ederken.

Her şirketin, hiç söylenmemiş olan kuralları vardır. Şirkette kısa bir süre çalışan insanlar bile, bu kuralları hemen anlarlar.
 
Genelde liderleri tanımlamak için “İnsanları güdülemek” gibi tanımlamaları okuyoruz. Bununla birlikte, lider olarak, şu andaki konumunuzda bir takipçiyi etkilemekten, çekmekten fazlasını yapmak zorundasınız.

En kötü, zararlı ve tehlikeli düşmanı insanın kendisidir. Diğer herhangi bir kişi bizi yavaşlatmaya, engellemeye çalışabilir. Bir çıkış noktası bulabiliriz. Ancak kendimizi sabote ederken bize kim yardımcı olabilir?

Zaman ve trendler birkaç ayda bir değişiyor ve ekip yönetimi her geçen gün sertleşiyor, lider ve yöneticiler farklı metodolojiler ve teknolojiler kullanarak oyunlarını geliştirmenin yollarını aramaya çalışıyor. Ancak, bunların arasında, çoğumuz başarılı takımların kurulduğu bir kaliteye önem veriyoruz.

Daha önce kariyerinizde bilinen basit konular olurdu: Özgeçmişinizdeki yalanlar, İK sizinle ilgili şikayetler alır ya da bir kapalı oturuma hazırlıksız gelir ve yöneticilerini zorda bırakabilirdin.

Peki, bugün daha farklı tehlikeler bekliyor olabilir mi?

Bir lider kendi sektörüyle satranç oyunu arasındaki gizemli kapıyı nasıl aralayabilir? Evet, şimdi bu gizemli kapıyı yavaş yavaş aralayalım mı?

Liderlerin, sorunlar karşısında çözüme ulaşmak için karar verme, yakalanan fırsatları değerlendirmek, ileriyi görmek ve karar verme aşaması, iş stratejileri oluşturmak ve  geliştirilecek taktikler.

Birçok yönetici ve lider, mikro yönetim ile kontrol sürecini karıştırıyor. Unutmayın ki ayrıntıların üstünde durmak kötü bir şey değil. Buradaki kilit nokta, hangi ayrıntı seviyesine girmeniz gerektiğini ve ekibinizin üyelerine yardımcı olmak için ne zaman ve nasıl adım atmanız gerektiğini bilmektir. Her ekibin temel sorunları içinde yer alan bu konuyu kişilerin içselleştirmesi konusunda farkındalık yaratmak.

Ne yazık ki, geleneksel yönetici eğilimi bizi başarısızlığa uğratıyor.

Değişken, belirsiz ve karmaşık bir dünyada faaliyet gösteriyoruz. Esneklik gösteremeyen klasik lider modellerinin, sürekli değişen dünyamız ikliminde artık hiçbir işe yaramadığı açıkça ortada. Bu nedenle, bu karmaşanın içinde boğulmamak için yarının liderleri olarak bazı yetkinlikler konusunda farkındalık yaratmak.