Liderlik burada başlar.

İlham veren liderlerin beş önemli sırrı

 

Image by David Mark from Pixabay

Çoğu çalışan, harika bir yöneticiye sahip olmak ister. Ama bir yöneticinin tam olarak ne yapması gerekir? Asık bir suratla, insanlara karşı ilgisiz, sadece kendi kariyerini mi düşünmeli? Yoksa ekibine değer vermeli ve onlarla birlikte mi hareket etmeli?

 İnsanların size bağlanmasını ve saygı duymasını mı istiyorsunuz? En iyinin iyisi ile iletişime geçmek için konfor alanınızı değiştirmeye hazır mısınız? O zaman kişilere yakınlaşmak, onlara ulaşmak için, kendinizi asla sınırlamayın. Kimin, nerede ve ne zaman size bir teklif sunabileceğini bilemezsiniz. Önünüze çıkabilecek fırsatları geri tepmeyin.

İş hayatınızda başarılı bir çıkış yakalamak, kariyer yapabilmek ve liderliğin ince çizgisi üzerinde ilerlemek ve yükselmek satrançta verdiğimiz kararlarla büyük benzerlikler gösterir. Kullanmasını bilen kişiler için her piyon aynı zaman da potansiyel bir vezirdir.

Önemli olan temel bağlantı noktalarını keşfetmek, ilham vermek, fırsatlara odaklanmak ve o gizemli kapıyı yavaşça aralamak. İlham veren yöneticilerin beş özelliği;

1. Çalışanların zor durumlarla yüzleşmesini sağlar.

 Çoğu kişi bir hata yaptığı zaman bunun farkına varıyor ve biliyor. Ancak diğer taraftan insanlar hatalarını telefi edebilecek varlıklardır. Yeter ki saklanmasın, üstü örtülmesin. Nihayette kimse aşağılanmayı sevmez, istemez. Hata yapan kişilerin gelişmesini sağlamak hatalarından dersler çıkarması ile mümkündür. İşi bir başkasına vermek değil aynı kişinin işi devam ettirmesi, hatasını telafi etmesi kendini geliştirmesi için önemlidir.

2.  Bir eleştiri yapmadan önce kendi eksikliklerini kabul eder.

Kimse mükemmel değildir ve çalışanlarına kendilerinin de mükemmel olmadığını itiraf eden yöneticiler gibi.

İnsanlar, kendi eksikliklerini bilecek kadar cesur ve başkalarını her fırsatta eleştirmeye heveslenmeyen yöneticiler tarafından daya iyi motive olurlar.

 3. Geliştirilmiş performansı tanır.

Çalışanlar, özellikle zor işlerin sonuçlandırdıklarında, bir yöneticinin kendilerini onaylaması, takdir etmesi insanlar üzerinde olumlu bir fark yaratır.

 4. Övgü ve takdir eder.

 Bir yöneticinin ofisine çağrılmak daima başarısızlık, hata veya olumsuz çağrıştırıcılara neden olmamalıdır. Bir kısım liderler bunu bir diyalog nedeni olarak belirlerken ilham veren liderler övgü ve bir çalışanın takdiri veya bir konu da fikrini öğrenmek için de çağırmalı.

5.  Kendini geliştirmeyi cesaretlendirir.

İlham verici liderler, iş yerinde nezaket ve saygı içinde yaklaşarak çalışanları iyileştirmeye, geliştirmeye ve teşvik etmeye yardımcı olurlar.

Etkili liderler olarak çalışanlar için güvenli, kabul gören ve saygı duyulan bir ortam yaratmalıyız. Dinlemeli, çalışanlarının katkısını değerlendirebilmeli ve görüşlerine saygı duymalıyız.

 Satrançla söze başlamıştık değil mi? Bazen önemsenmeyen, piyon olarak küçümsediğimiz karakter şah-mat hamlesini yapar. Veya bir filin görevini yapar. Yani hamlelerimizi doğru yapmalı, davranışlarımızı gözden geçirmeliyiz.

Peki, ilham veren liderlerle ilgili sizin tecrübeleriniz ve düşünceleriniz neler?

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir