Liderlik burada başlar.

Karmaşık iklimlerde “Liderlik”

Photo: Taylor Adams

Günümüzün karmaşık ikliminde başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için liderler; hızlı hareket etmeleri, tepkisiz kalmamak için esneklik göstermeleri ve mikro yönetime kapılarını kapatmaları gerektiğini hissetmelidir.

Yeni bir fikir veya teknoloji gelir ve neredeyse bir gecede tüm planlamaları allak bullak edebilir veya pazar dengesini bozabilir. Evet, yeni fikirler ve rakipler beklenmeyen köşelerden çıkıyor. Politik ve ekonomik durumlar hızla değişmekte, organizasyonları benzeri görülmemiş düzeyde risk ve kırılganlığa maruz bırakmaktadır.

Gerçekten değişken, belirsiz ve karmaşık bir dünyada faaliyet gösteriyoruz. Esneklik gösteremeyen klasik lider modellerinin, sürekli değişen dünyamız ikliminde artık hiçbir işe yaramadığı açıkça ortada…

O halde, o karmaşanın içinde boğulmamak için yarının liderleri olarak bazı yetkinliklere sahip olmaları gerekiyor. Organizasyonların asıl zorluğu, gelecekteki liderlerini, geçmişteki liderlik kalıpları ile sınırlamak değil daha da geliştirmek ve donatmaktır.

Peki, bu karmaşık ve muğlak ortamda başarılı olmak için gereken beceriler nelerdir? Ve liderler, etrafındaki değişimin süreklilik gösterdiği ortamda başarıyı yakalamak için esnekliklerini geliştirmelerini nasıl sağlayabilir ve hangi yetkinliklere sahip olmalı:

  • Ortak bir amaç geliştirmek. Çalışanların ortak bir amaç ve vizyona sahip olduğu ekipler oluşturabilmek çok önemli. Liderler, kişilerin büyük resmi nasıl gördüklerini ve kişisel olarak nasıl uyum gösterdiğini anlamalı ve anlamalarına yardım etmesi gerekir.
  • Çevikliği öğrenmek. Yarının liderleri, kendi konfor alanlarından uzaklaşma konusunda istekli olmaları ve yeni konseptleri kucaklayacak kadar açık fikirli olmaları gerekir.
  • Öz farkındalık. Liderler, gelişim için kendi güçlü yönlerini ve alanları ile iletişim ve çalışma tarzlarının çevresi üzerindeki etkilerini anlamaya ihtiyaç duyar. Otantik olmak, iş yerinde kendini gösterme yeteneğinin ışıldaması ve güven inşa etmenin anahtarıdır.
  • İş birliği ve nüfuzla liderlik yapma. Günümüzün karmaşık dünyasında, başarı genellikle çeşitlilik üzerine kuruludur. Başarı ise bu kişilerle olan iletişim ve uyumunuza bağlıdır. Yarının liderleri, üst düzey etkileme becerilerine ve çok çeşitli paydaşlarla iş birliği yapma becerisine sahip olması gerekir.
  • Zor şartlarda karar alma yeteneği. Kabul edilebilir risk seviyelerini değerlendirme ve eksik veya hatta çelişkili bilgilere dayanarak doğru kararlar alma yeteneği çok önemlidir. Yöneticiler ayrıca hatalardan ders alma ve başkalarının da aynı şeyi yapmalarına izin verme yeteneğine sahip olmalıdır.

Tabii ki, dikkate alınması gereken çok sayıda faktör var. Ancak, bu kendimizi tanımak, güçlü yönlerimize odaklanmak ve sorunlara nasıl şekil verdiğimizle de ilgilidir.

 

Birlikte çalıştığımız insanlardan en iyi sonucu almak, gelişmek ve yarına hazır olmak için nasıl bir değişim düşünüyorsunuz? Yorumunuz ve deneyimlerinizle katkıda bulunabilirsiniz. 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir