Liderlik burada başlar.

Organizasyon kültürünüzü mahvetmek mi istiyorsunuz?

Photo by fauxels from Pexels

Hepimiz biliyoruz, farkındayız ve anlıyoruz. Organizasyon kültürü önemlidir. Peki, neden hala bunun hakkında konuşuyoruz?

Bunun basit bir nedeni var, çünkü hala doğruyu yapmıyoruz! Çalışanlarımız için muhteşem şeyler yapmamız gereken, harika bir organizasyon kültürüne sahip olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak yerine bahaneler üretiyoruz. Çıkmaz sokaklarda çözümler üretip, sahile çıkmaya çalışıyoruz. Belki sınırlar zorluyor, belki önemsenmiyor belki contası çürümüş su kaçıran musluk gibi kaçaklarımız var.

O zaman şöyle yapalım mı? Organizasyon kültürünü geliştirmek için ne yapmamız gerektiğinden bahsetmek yerine, farklı bir yaklaşım benimsemeye ve önermeye karar verdim. Organizasyon kültürünü mahvetmek için yapmamız gereken birkaç konuyu hatırlatmak istiyorum;

Kültürünün aslında ne olduğunu bilmemek

Bir şeyi berbat etmenin en kesin yolu. İşe başlamak için ne yapmamız gerektiğini bilmemek, bırakın bilmeyin. Sahiden;

  • Organizasyon kültürünün ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz?
  • Peki, ne anlama geldiğini çalışan personeliniz biliyor mu?
  • Kültürünüzün düşündüğünüz her konu ile ilgili olduğu konusunda hemfikir misiniz?

Cevap, bu soruların herhangi birine “Hayır” ise, o halde, organizasyon kültürünü bozmanın yolunda  başarılı olduğunuz için tebrikler!  İstediğiniz de bu değil mi, o zaman kutlarım sizi. Ama yine de biraz düşünün!

Uyum sağlamayan bir organizasyon kültürünün teşvik edilmesi

Organizasyon kültürünün uyumu söz konusu olduğunda burada göz önünde bulundurmamız gereken iki önemli nokta var ve her biri diğerinden daha önemlidir.

Mesela çalışan uyumu?

  • Çay veya kahve makinası veya bilardo masanız var mı?
  • Hafta da bir veya belirlediğiniz zaman dilimlerinde etkinlikler yapıyor musunuz?
  • Kaynaşma ve samimi ilişkilerin önünü açıyor musunuz?

Organizasyon kültürünüzü daha iyi hale getirecek misiniz? Eh, en azından bazı insanlar için olabilir.

Şirketiniz çoğunlukla genç çalışanlardan ve yeni mezunlardan oluşuyorsa, bu türde bir kültürün teşvik edilmesi altın değerindedir.  Ancak karşı karşıya gelelim, sohbet edelim de acaba sizce aileler ve çocukları bulunan çalışanlar, mesai saatleri dışında sizinle bir şeyler içmek istiyor mu? Belki. Ama bence değerli zamanlarını aileleri, çocukları, sevgilileriyle geçirmeyi tercih edeceklerini düşünüyorum. Peki, çalışma saatlerinde bir sürpriz yapılsa nasıl olur? Kaygılanmayın. O birkaç saati çok rahat telafi edeceklerdir.

Organizasyon kültürü, ofis faaliyetlerinden çok daha fazlasıdır. Değerler, düşünce, davranışlar, sosyal ve psikolojik çevre vs.

İşiniz inanılmaz derecede yapılandırılmış ve kuralları, sınırlamaları ile kitap gibi noktasına kadar uygulanıyorsa, yenilikçi ve uyarlanabilir çalışanlar kendisini boğuluyor gibi hissedecektir. Veya şirketinizde değişim, uyarlanabilirlik ve yenilik varsa, o zaman da geleneksel bir çalışan kendini inanılmaz derecede yabancı hissedecektir.

Olması gereken nokta: Çalışanlarınız ve kurum kültürünüz arasında iyi bir uyuşma olduğundan emin olmaktır. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Her organizasyonun yapısı farklı olduğu için çözümü de genellikle farklıdır ve uygun bir değerlendirme için biraz düşünün.

Görüş, öneri ve istekleriniz için yazabilirsiniz.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir