Liderlik burada başlar.

Başarının gücü ayrıntılardadır

 

Photo: Magdalena Gorzkowska

Yönetim, bir takım oyunudur. Ancak öyle an’lar, öyle işler var ki tek başımıza göğüslememiz gerekir. Bıkmadan, usanmadan, kendimize güvenerek, tecrübelerimize dayanarak, hayallerimize doğru nefes nefese tırmanmamız gerekir. Ayrıntıları değerlendirmeliyiz çünkü başarının gücü, ayrıntıların sadeliğinde gizlidir.

Her defasında bir adım atarak, kendimizi bir adım daha yukarı çekerek tırmanabiliriz. Belki birçok şeyden uzak kalabiliriz ancak tepeye çıkıp, manzaraya şöyle bir baktığımızda derin bir nefes çekeriz: İşte emeğimin karşılığı dediğimiz, başarıyı tattığımız ve bir sonraki hedefin arayışı içinde olduğumuz andır.

Başarı ve Gurur ikilisi

Kan ter içinde olsanız da bu devam edecek, bir projeden diğerine, bugünden yarına, dünden geleceğe. Madem ekip veya lider olarak bu yarışın her zaman içindeyiz, o zaman başarı ve gurur ikilisinden neden uzaklaşalım ki!..

Bazı şeyler bir tercih meselesi, bakış açısı veya yaklaşım tarzıdır. Kimileri yolda yürümeye üşenirken kimileri de da Ağrı dağına, Kilimanjaro veya Everest’e tırmanır.

Önemli olan risk alıp almadığımız, mücadele edip etmediğimiz ve istekli olup olmadığımızdır. Bazı işler kolay, bazıları da zor. Zoru başarmanın ise dayanılmaz bir çekiciliği, çekim gücü vardır. Hangisinden büyük bir haz alıyor, diğerine “keşke” demiyorsanız, özellikle de yetenek, coşku ve güce de sahipseniz neden zor olanı zorlamıyorsunuz?

Sihir kendi içimizde.

İhtiyacımız olan; kendimizi tanımak, kendimize inanmak ve özgüven.

Çünkü bunlar bulanıklığı netleştirir, kişilere büyük haz verir, heyecan katar ve bir sonraki zoru başarmaya yönlendirir.

 

Sizin ekibinizde veya çevrenizde gördüğünüz en önemli başarısızlık nedenleri nelerdir?  

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 yorum “Başarının gücü ayrıntılardadır”