Liderlik burada başlar.

Mikro yönetim, yanlış yönetmektir…

Image by PhotoVision from Pixabay

“Yöneticim gönderdiğim her e-postadan kendisini de adreslenmesini istiyor.”
“Sık sık bilgi güncellemesi istiyor.”
“Detaylara girmeyi çok seviyor ve sürekli hataları işaret ediyor”
“Ben oradayken dahi ekip üyelerimi kontrol etmeye çalışıyor.”

Muhtemelen bu sesler aşina gelmiştir ve çoğumuz kariyerimizin bir noktasında bir “kontrol ucubesi” ile çalıştık. Bununla birlikte, komik olan şey, neredeyse herkes mikro yönetim konusundan şikayet ederken, aslında bunların çok az sayıdaki kısmı mikro yönetici olduğunu itiraf eder.

Peki, tüm bu mikro yöneticiler nerede saklanıyor?

Olası cevaplardan birisi: Aynaya bir göz atın! Belki de farkında olmadan önceki yöneticileriniz de gözlemlediğiniz, şikayet ettiğiniz davranışlardan bazılarını tekrarlama olasılığıdır. Bu kısır bir döngüdür. Olmama ihtimali var mı?

Böyle bir yönetici ile çalışmak konusunda şanslı olsanız bile, küçük bir başarısızlık durumunda diğer farklı faktörlerle karşılaşma olasılığını da göz ardı etmemek gerekir; sürekli uyarı, aşırı kontrol ihtiyacı duyan, takıma güven eksikliği, katı mükemmeliyetçilik, yetersiz eğitim vb.

Yeni yöneticiler de endişe, deneyimsizlik, ilk heyecan, konuları kavramak vb. nedenlerle başlarda kısa bir süre mikro yöneticilik yapma eğilimindedir.

Sorun şu: Birçok lider, mikro yönetim ile kontrol sürecini karıştırıyor. Unutmayın ki ayrıntıların üstünde durmak kötü bir şey değil. Buradaki kilit nokta, hangi ayrıntı seviyesine girmeniz gerektiğini ve ekibinizin üyelerine yardımcı olmak için ne zaman ve nasıl adım atmanız gerektiğini bilmektir.

Mikro yönetim eğiliminizi kontrol edin.

Mikro yönetimi uygulayan diğer yöneticilerin, kendi personelini kontrol etmekteki tipik gerekçelerine ve davranışlarına bir göz atın. Bunlardan herhangi birini kendiniz de görüyor musunuz?

“Zamandan kazanmak için kendim yapacağım.”
Mikro yöneticilerin, ekip üyelerinin görevlerini zaman kısıtlaması veya daha verimli olduğu gerekçesiyle devraldığını belirtmesi. Ekibinize, güvenemediğinizi, yetiştiremeyeceğini veya yapamayacağına işaret ediyor olabilir misiniz? Denemelerine izin vermek için neden rahatsız oluyorsunuz?

“Her adımda yakından takip etmek zorundayım, orada çok fazla sorun var.”
Eğer sürekli tekrarlanan belirli, kronik bir konu üzerinde odaklanmak, ekip ile birlikte gözlemlemek ve sorunu çözmek için ise farklı, sorun değil. Ancak, her görevin yapılmasında böyle bir yaklaşımınız varsa, ekibinize olan “güven” konusunda veya mikro yönetim konusunda bir sorununuz var demektir.

“Ben liderim, bu yüzden bu kararları almalıyım.”
Liderlik, yönlendirmeyi, değişimi ve gelişmeyi yukarılara taşımak için kararlara yön verir. Ve ekibini motive ederek uygulamaya geçer. Bununla birlikte, sürekli küçük kararlar almak, duyurmak, her adımda yeni kararlar üretmek ekip üzerinde rahatsızlık yaratır ve onları demotive eder. Kısacası, kendiniz için bir gösteri içinde ve küçük detaylar için saatler harcamanın peşindesiniz demektir. Bitmedi, “kontrol ucubesi” demiştim, işte “varlığını” gürültülü bir şekilde netleştiriyor.

“Her şeyi tekrar kontrol etmeliyim. Sonuçta, ayrıntılar önemlidir ve öncelikli konudur”
Micro yöneticiler ormanı görmek için ağaçları görme eğilimindedir. Üst düzey stratejik düşünceye ve büyük resmin üzerine odaklanmak yerine, önemsiz ayrıntılara kapılırlar. Evet, ayrıntılar önemlidir ancak doğruluğunun sağlanması, lideri değil ekibin diğer üyelerine düşer.

 “Bazı şeylerin belirli bir şekilde yapılmasını istediğimi açıklamak zorunda değilim.”
Mikro yöneticilerin takımlarından önemli bilgileri saklı tutması, paylaşmaktan kaçınması ve görevlendirmelerin, talimatların, değişikliklerinin arkasındaki mantığı reddetmesidir. Ekip üyeleri size bir şey sorduğunda kendine “Böyle olması gerektiği için böyle olacak” diyor musunuz?

 Bunların her biri bir “kırmızı kart 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir