Liderlik burada başlar.

Başarıyı Paylaşmak…

İş dünyasında, beklentilerin üzerinde hatta zirve seviyelerinde performans göstermek, hedeflere ulaşmak ve başarılarımızın dikkat çekmesi kadar büyük bir heyecan var mı? “Doğa, bu işi halleder.” İşyerinde “Prens/Prenses olmak.” Bununla birlikte güçlü liderler, bu kazanımlarla birlikte başarılarda rol oynayan bu kişileri tanımak, ilham vermek ve onları motive etmek için bulunmaz bir fırsat olduğununda farkındadırlar ve olmaları da beklenir.

Sonuçta, başarı ortak bir hedef için birlikte hareket eden ve çalışan, birçok insanın emeği ve akıl yürütmesinin bir sonucudur. Dolayısıyla, organizasyonda bir başarı elde ettiğimizde, bir iz bıraktığımızda veya ara hedeflere ulaştığımızda, diğer çalışma arkadaşlarımızı ve bunun gerçekleşmesine emeği geçen deyim yerindeyse diğer şampiyonları da hatırlamalıyız. Çünkü her biri ekibin bir parçası olarak hareket etmişlerdir. Bu yaklaşım ve düşünce sonucunda onlara ilham vermekle kalmaz, onları motive ederek gelecekteki başarılar için da hazırlamış oluruz. Tıpkı mıknatıs gibi diğer başarıyı çekecektir.

Gösterilen bu saygı ve itibarın da bir disiplini var:

Ekip üyelerinizi ayrı ayrı tanıyarak başlayın. Başarılı bir görevin tamamlanmasının ardından, bu görevde rol oynayan kendilerine teşekkür etmek hatta kısa bir sohbet için zaman ayırılması konusunda insanların çok güçlü beklentileri vardır. Dolayısıyla, bir hedefi gerçekleştirdiğimizde, buna kimlerin katıldığına karar vermeli ve anlamlı bir konuşma ya da uzakta isek telefon veya kişisel e-posta yoluyla duygularımızı ifade etmek için birkaç dakikamızı mutlaka ayırmalıyız. Daha da etkili olabilmesi için sadece teşekkür etmekle kalmayıp;

  • Hangi başarıları,
  • Kendine özgü nasıl bir yaklaşım sergilediği,
  • Nasıl ve ne zaman başardıklarını, konuyu nasıl fark ettiklerini veya hedeflerini nasıl bir özveri içinde tutturduklarını hatırlatın. Örneğin, projeyi diğer departmanlarla, etkili bir şekilde nasıl iş birliği içinde yaptıklarını veya kronikleşmiş, kanıksanmış sorunlu bir konuya nasıl güçlü bir çözüm getirdiklerini belirtin.

Ekip olmayı teşvik edin, saygı gösterin. Başarı, bir ekip olarak yakalandı ise ekibin tamamı ile kutlanmalı. Arkadaşları hatta mümkünse ailelerinin olduğu bir ortamda. Onları birtakım olarak tanıtmalıyız. “İşte bu ekip” diyerek alkışlamalıyız. Öğle yemeğinde bir araya gelebilir veya haftalık toplantıda bu kişileri onurlandırmayı seçebiliriz. Toplu başarının yanı sıra ekip çalışmasının nasıl önemli bir rol oynadığının, önemini vurgulamış oluruz.

İletişim, delegasyon, kişilerarası ilişkiler, motivasyon, iş birliği ve tabii ki ekip hedef performansı ve sonuçları gibi ekip çalışmasının temel unsurlarına odaklanarak birtakım olarak nasıl çalıştıklarını onlara anlatabiliriz. Ayrıca, gerçekleştirdikleri önemli galibiyetleri sürpriz kutlamalarla değerlendirin ve başarılarını güçlendirin. İş yerinde “happy hour” olarak kutlayabilir veya daha da güzeli herkesin katılabileceği dışarıda uygun bir yer de -öğle yemeği, ailelerin de dahil olduğu kahvaltı, tiyatro etkinliği vb.- kutlayabilirsiniz. Benzersiz ve farklı yaklaşımlarla hem takdirlerimizi hem yaşattıkları duygularımızı iletebiliriz.

Katkı ve desteği için arkadaşlarının önünde coşkuyla kutlamayı ve takdir etmeyi unutmayın. İster diğer iş arkadaşlarının ve ailelerinin bulunduğu bir ortam da olsun ister resmi bir ortam da olsun kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir ortam yaratılmalı. Övgü sözlerini dinlemek insanlara işkence veya mutsuzluk haline dönmemeli. Bırakın kendinizi anlatmayı. Onlara saygınlık, özgüven kazandırmaya odaklanın. Kendimizin değil onların üzerine ve başarılarına odaklanmalıyız. Bir alışkanlık yaratmalıyız ve bu yaklaşımlar temel değerlerimizden biri haline gelmeli.

Başarının nasıl gerçekleştiğini, farklı konularla ve hikayeleştirerek de anlatabilirsiniz. Diğer kişilerin ve ekipçe kazanılan başarı dalgalarını anımsatın. Şirket kültürünün önemini vurgulayın. Bırakın içlerindeki liderlik ışıklarını renklendirsinler. Neden? Çünkü insanların duyguları önemlidir.

Ayrıca, insanların yeteneklerine verilen değer, kişilere gösterilen özen, organizasyon dışındaki kişilerin de o işletmeye saygı duymasına neden olur. Sizi yetkin bir kişi olarak görmelerine ve iş ortağı olarak çalışabilmeleri için yeteneklerinizi daha net görmeye başlar. Bu, işletmenizin genel imajı ve güvenilirliği için de kritik bir unsur. Liderler, saygı ve itibar göstergelerini, kendilerine doğru değil ekibe, işletmeye, çalışanlara, performansa yöneltmelidir. Liderlerin kendini övücü sözler yerine mütevazı yaklaşımlar göstermesi aslında kendi imajına daha güçlü yansır.

 

Başarıları paylaşmak ve kişilere saygı, güven veya itibar kazandırma konularındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

               

Liderlik ve yönetim konularındaki paylaşımlarımızı okumak için  https://twitter.com/ErolAslan__  takip edebilirsiniz. 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir