Liderlik burada başlar.

Her organizasyon “Sırada ne var?” sorusunu keşfetmeli…

Fotoğraf: Funda Öztürk

“Liderlik” ve “Yönetim” birçok kişi tarafından genellikle birbirinin yerine kullanılır ancak ikisi arasında önemli farklılıklar var. Yönetici, günlük olarak çalıştıkları kişilerle bire bir çalışmak için belirli bir role sahiptir. Güçlü bir perspektiften bakıldığında, direkt bilgilendirme ve raporları ile yetenekleri belirlemeye yardımcı olurlar. Net beklentiler belirleyerek, motive ederek, bulunduğu görevdeki sorumluluk ve rolleri yerine getirmeye teşvik ederek performansını artırmaya ve bir sonraki göreve hazır olmalarına yardımcı olur.

Her şirketin, çalışanlarını anlayan bir organizasyon dokusuna sahip olması hedeflere ulaşmada önemli bir rol oynar. Dolayısıyla liderlik belirgin olarak farklılıklar gösterir.

O halde, liderlerin nasıl harekete geçtiğine bir göz atalım. Ayrıntılı bir liste olmamakla birlikte liderliği harekete geçirmek için liderler, sadakat ve bağlılık içeren çalışan ruhunu oluşturmaya çalışırlar. İnsanları yönlendiren ve motive eden nedenler, misyon veya hedefler konusunda hassaslardır. Kendi tutku ve coşkularını paylaşma arzusundadır.

Liderler güçlü bir etkiye sahiptir ve bu etki tüm organizasyon üzerinde ikna edici bir nüfuz yaratır. Profesyonel yolculuğumuz veya yaşamımızda hiç farkında olmadan bir lider tarafından esinlenmiş olabiliriz. İş yerinin dışında, şahsen karşılaşmadığımız ya da farklı bir zaman da yaşamış, ancak yine de hayatımızı etkilemekte başarılı olan, düşüncelerimizi etkileyen, iş hayatımıza yön veren kişiler olabilir.

Liderlik, vizyon, uyum ve eylem oluşturur. Her üç bileşen de herhangi bir lider için kritik öneme sahiptir. Deneyimsiz ve tecrübesiz lider ile arasındaki en büyük farklardan biri de “Lider” olarak, rollerinin kritik bir parçası olarak “vizyonu” görme kabiliyetidir. Organizasyonu için “Sırada ne var?” sorusunu keşfetmek, tanımlamak, yaratmak ve diğerlerini de bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için aynı gemiye almak ve gerekli araçları temin etmeye isteklidir.

Yönetim, kurulan vizyonun yürütülmesi için liderliğin yerine getirmesi gereken yapının bir parçası olabilir. Her lider, bunu gerçekleştirmek için benzersiz bir yetenek, öncelik ve stile sahiptir; bu benzersizliğin görme, uyum ve eylem yeteneklerini nasıl etkilediğinin farkında olmak önemlidir.

Liderler, kültür için bir zemin hazırlar. Kültür birçok bileşenden oluşur ve burada tanımlara girmeden basitçe ifade etmek gerekirse, kültür, bir örgütün ne yaptığı, nasıl davrandığı, liderleri tarafından neyin onaylandığıdır. Kültür yaratmanın bir amacı olmalı ve tepeden başlamalı. Bir organizasyon kapsayıcı, eğlenceli, müşteriyi ilk sıraya koyan bir dizi temel değerlere sahip olabilir, ancak bu liderlik tarafından onaylanmazsa, onaylanmayan belirtilen bir kültüre sahip olmak daha zararlı hale gelir.

Bir etkinlikte yaptığım konuşma sırasında, söz isteyen bir orta seviye yönetici: “Saygısızlık eden kişi üst düzey bir lider olduğu zaman ne yapabiliriz?” sorusunu soracak kadar cesurdu. Liderlerin yarattığı ve desteklediği kültür, büyük farklar yaratır. Belirtilen arzulanan kültüre karşı çıkanlarda olacaktır. Burada liderlerin ve yöneticilerin, arzulanan kültürün neye benzediğini göstermek için bir aynalama ve görünür olma sorumluluğunu da göz ardı etmemeliyiz.

O cesur soruyu deneyimleriniz ışığında cevaplandırarak fikir çeşitliği yaratmak ister misiniz? Soru şu; “Saygısızlık eden kişi üst düzey bir lider olduğu zaman ne yapabiliriz?

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir