Liderlik burada başlar.

Belirsizlik dönemlerinde “Lider” olmak

 

Belirsizlik korkutucu, korkunç bir duygudur. Kaygı, öfke veya depresif durumlara zemin hazırlar. Ancak liderler de hep belirsizlikle karşı karşıya gelecek çünkü gelecek her zaman ihtimaller üzerinedir.

Photo by Joseph Barrientos on Unsplash

Yakınlarda, çalıştığım bir şirket yöneticisinin kısa zamanda karşılaşmayı ve gündemlerinde ön plana çıkmasını bekledikleri bazı sorunları var. Henüz sorunlarının büyüklüğü belli değil ama karşılaştıklarında çok sıkıntılı anlar yaşayacaklarının farkında. Endişelenmemek için şimdiden çabalıyor, çözümler üretiyor ve mücadele ediyor.

Söylemeye gerek yok, belirsizliğe odaklanma, üretkenlik ve morali olumsuz olarak etkiler. Peki, liderler veya yöneticiler olarak bu belirsiz zamanlar karşısında takımlarımızı nasıl güçlendirebilir ve destekleyebiliriz?

İşte böyle durumlar için önerebileceğim tavsiyelerin dört tanesi. Bunlar neredeyse her durumda işinize yarayabilir:

1. Takımınız bir yansımanızdır. Lider olarak “korkak tavuk” olamazsınız. Duygular öyle bulaşıcıdır ki gripten daha hızlı etki gösterir. Dolayısıyla, aşırı heyecan içinde olmak, kötümser düşünmek, kaygılanmak ekibi de bu duygulara hızla sürükler. Hatta, olumsuzluğa sürüklenmenizi sağlayacak garantili bir yaklaşım. Söylemlerinizi dinleyin: Gelecek hakkında ne düşünüyorsun? Korkuyu kabul etmeli, sadece beslememeliyiz. Korkuyu kabul etmek, ekibin “kazandığınızı” bilmenizi sağlar. Sonuçta bilgisiz, bir şeyden anlamayan veya inkarcı biri değilsiniz. Bu, bir lider olarak insani yönünüzün paylaşılmasının bir parçasıdır. Kötümser veya Pollyanna olmak değil, olumlu davranışlar ve yaklaşımlar gösterin. Kendi endişelerinizi özenle “paylaşmanız” gerekiyorsa, işyeri dışında rahatlatıcı bir arkadaşınızla paylaşın.

2. Unutmayın: Siz ve ekibiniz o kadar güç işleri başardınız, farklı işlere imza attınız ki bunların birçoğu risk olarak, şu an karşılaştığınız korkudan çok daha büyüktü. Korkunun, pes etmek ve etkisizleşmek için işinizi bitirmesine izin veremezsiniz. Bugün yapılması gereken işler var. Bugün hizmet götürülmesi gereken, saygılarını kazanman gereken ekip arkadaşların, tedarikçilerin ve müşterilerin var.

Ekibinizin bu haftayı üç aylık hedeflerinize doğru başarabilecek en iyi üç stratejik kararı uygulamaya odaklanın. Bitirmeyi planlayın, uygulayın ve kutlayın. Endişe yarın ki sıkıntılarını gidermez, sadece korkuları haklı çıkartır ve enerjimizi boşaltır.

3. Bilinen ve bilinmeyen nedir? Bu iki öğeyi basit, anlaşılır ancak üst hedeflerimize yönlendiren kıvılcımlar yaratması için kullanabiliriz. Bunları samimiyetle tanımlamak bizi ve ekibimizi şaşırtıcı derecede güçlendirebilir.

– Bilinen ve elimizde var olan işaretler nedir?
– Şimdi ne durumdayız?
– Hepimiz beraberiz, bir gücüz.
– Bu bizim ilk sınavımız değil.
– Şimdi yapılacak işlerimiz var.
– Fark yaratma zamanı.
– Esnek ve becerikli olmalıyız.
– Her adımda ve zaman geldiğinde durumu anlamaya, çözmeye başlayacağız
– Bizi tutkulu kılan değerlere ve inançlara sahibiz.
– Sırada ne olabilir?
– Bilinmeyen nedir?
– Gelecekte ne olabilir?
– Getirdiğimiz çözümler nasıl olacak?
– Bundan iki hafta sonra hangi noktada olabiliriz?

Bazı insanlar var ve gelirinin neredeyse yaklaşık %90’ı tabiat tarafından belirleniyor. Bir fırtına varsa, yağmur varsa veya güneş çıktığında para kazanıyor. Olmadığında, farklı konulara yönelmeye çalışıyor. İşte bunlarda bir belirsizlik ancak bu insanlar tabiatın belirsizliği nedeniyle pes etmiş değiller.

4. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Yanıtınızı, tavrınızı, davranışınızı, sözlerinizi ve eylemlerinizi her zaman denetleyebilirsiniz. Kötümser olmaktan, pes etmekten ziyade her zaman proaktif olmayı seçebilirsiniz. Belirsizlik dönemlerinde, otoritenizi daha fazla sahiplenin. Çünkü belirsizlik durumlarında örneğin bir yolda giderken yoğun sis olması durumunda sis farlarına ihtiyaç duyarız tıpkı benzeri durumlarda çalışanlarda lideri yanlarında hissetmek, liderlik etmesini isterler.

Belirsizliğin sizi ya da ekibin çabalarını zayıflatmasına izin vermeyin. Deneyimlerinizi birleştirin ve devam edin. Şimdi gerçekleştirilmesi gereken şeylere odaklanın ve bitirin.

Korkuyu kabul edin, ancak beslemeyin. Son olarak, cesur olun ve hedeflerinizden, inançlarınızdan emin olun.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir