Liderlik burada başlar.

Liderlik Faktörü Olarak İletişimin Sürekliliği

 

Fotoğraf: Reyhan Çiçek

İletişimin sürekliliği hiçbir zaman biten veya duraksatılması gereken bir süreç değildir. Çalışanları bilgilendirmek, değişim sürecinin her adımında, farklı noktalara değinerek ancak özünden kopmadan yapılması gerekir.

Çünkü dönüşümsel değişim her zaman güçlüklerle karşılaşır. Ancak anlamlı, tutarlı ve sürekli iletişim ilişkileri güçlendirerek, çalışanların ilgisini çeker.

Çünkü sürekli gelişmeye odaklanmamızı ve başarı ihtimalini artırır.

Çünkü süreklilik gösteren iletişim, bir değişimin başarısındaki “liderlik faktörü” dür. 

 

Nasıl iletişim kuracağımızı düşünürken aklımızda bulundurmamız gereken birkaç basit başlangıç ipuçlarına değinmek gerekirse:

  • Açık ve tutarlı mıyız? Tüm iletişim, geliştirdiğimiz hikayeye bağlanmalı, değişim için durumu yinelemeli ve gelecekteki belki zorlayıcı vizyonu sunmalı hatta bunu tutku haline getirebilmelidir.
  • Tüm cevaplara sahip miyiz? Çoğu zaman, çalışanların aradığı tüm cevaplara sahip olmayabiliriz. Bu durum endişe ve belirsizliği besleyebilir. Ancak bildiklerimize odaklanmak ve bilmediklerimiz hakkında samimi olmak önemlidir. Farz edelim ki bir cevabınız yok. Peki, bunu “Açıkça söylememeniz için bir neden var mı?” Çalışanlara açık ve şeffaf bir şekilde iletişim kurma konusunda kararlı olduğumuzu göstermek önemli ve daha fazlasını öğrenir öğrenmez, bilgiyi geliştirerek aktarabiliriz.
  • İçinde benim için ne var? sorusuna cevap eklemeyi unutmamalıyız. Değişim iletişiminde karşılaşabileceğiniz en önemli ifadelerden biri “Benim için neyin var?” Eğer çalışanlar, kendileri için de nelerin önemli olduğunu ve buna kendi katkısını da anlarsa, onların “Birey olarak değişime hazır olduğunu, aidiyet duygusunu, konuyu benimsediğini ve sahiplendiğini görme olasılığı o kadar daha yüksektir.” Bu sorunun cevabını ifade etmemek veya sürünceme de bırakılması ise sadece çabalarımızı engelleyecektir.

Belki küçük gibi görünen bu hususlar, değişim girişimlerinizi desteklemek için çalışanların değişimi anlamalarına, bağlılığı teşvik etmelerine ve nihayetinde başarınıza katkıda bulunmalarını sağlayacak temel faktörlerdendir.

Bu durum insanların tutkularını ateşler, onların değişimi desteklemesini ve içselleştirmesini artırır. Unutmayalım ki bir şirketteki her çalışan daha iyi bir çözüm yolu yaratabilir.

Sizin de bu veya benzeri sorunlara karşı deneyim ve düşüncelerinizi yorumlarınız ile paylaşabilirsiniz.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir